Ehinacea (lat. Echinacea purpurea, E. angustifolia, E.pallida) je divlja biljka ružičastog cveta poreklom iz Severne Amerike. Lekovite materije iz ehinacee deluju imunostimulativno, dakle stimulišu imuni sistem da stvara više odbrambenih ćelija i time se lakše izbori sa izazivačima bolesti. Ehinacea je prirodni antibiotik i veoma pouzdan čistač limfnih ćelija.
Ehinacea se upotrebljava kod:
- sklonosti čestim infekcijama, koje se zaleče antibioticima, ali se brzo vraćaju (ponovljene infekcija grla, disajnih puteva, uha)
- prehlada, grip i druge virusne infekcije
- gingivitis (upala desni), paradentoza
- čirevi u usnoj duplji, afte
- gljivične infekcije usta, creva
Koristi se kao preventiva bronhijalnim zapaljenjima od kojih je najćešći bronhitis. Pored toga, veoma je moćan antikancerogeni agens, smanjuje digestivne tegobe, oboljenja prostate, kod upale desni, grla, ždrela, uha, rana od uboda ili ujeda insekata. Ehinacea zaustavlja progresiju kancerogenih ćelija.
Najbolje je koristiti ehinaceu preventivno, tj. ojačati organizam da se izbori sa virusima i bakterijama i da ne dođe do razvoja simptoma prehlade i gripa. Upotreba ehinacee dovodi i do skraćenja perioda bolesti i ublažavanja njenih simptoma. Ehinacea ima sinergističko dejstvo (pojačavajuće) sa vitaminom C i propolisom.
Kako deluje ehinacea?
Ehinacea ima sposobnost da blokira enzime koji omogućavaju prodiranje streptokoka, stafilokoka, pneumokoka i dr, i na taj način sprečava širenje infekcije. Takođe, sprečava razvoj velikog broja virusa, protozoa, bakterija i gljivica, a deluje i na obnavljanje vezivnog tkiva posle infekcija. Studijama je potvrđena njena efikasnost u smanjenju broja i jačine prehlada i gripa u sezoni virusnih infekcija. Smanjuje simptome i dužinu trajanja infekcija gornjih respiratornih puteva. U slučaju virusnih infekcija, ehinacea deluje povoljno, jer stimuliše stvaranje interferona koji su odgovorni za borbu protiv virusa. Uzročnici prehlada su virusi, pa je ehinacea delotvornija od antibiotika u ovim slučajevima. Antibiotike treba uključiti u terapiju tek u slučaju kada dođe do razvoja bakterijskih infekcija, ali ne i preventivno, jer nemaju preventivno dejstvo.
Šta kažu naučna istraživanja?
Nemačka komisija E (telo obrazovano od strane ministarstva zdravlja da ispita opravdanost upotrebe tradiconalnih biljnih lekova) odobrila je ehinaceu za upotrebu u terapiji prehlada i hroničnih infekcija respiratornog trakta, kao i infekcija donjeg urinarnog trakta. Brojne studije su potvrdile imunostimulativna i antibakterijska svojstva ehinacee. |
Kako se primenjuje ehinacea?
U kliničkoj fitoterapiji granica se postavlja na 8 nedelja primene, a preporuka je 4-6 nedelja preventivno i to najbolje u periodima kada se javljaju infekcije, prehlade. U slučaju postojeće infekcije, najbolji učinak se postiže ako se koristi 1-2 nedelje u visokim dnevnim dozama. Postoji i u obliku spreja za grlo, čime se omogućava ispoljavanje lokalnog antivirusnog, antibakterijskog i protivupalnog dejstva. Za decu su prikladni bezalkoholni preparati ehinacee. Upotrebljava se prema uputstvu proizvođača u zavisnosti od jačine ekstrakta i pojedinačne doze. Najčešće se proizvode kapsule sa 400mg standardizovanog ekstrakta ehinacee, a koriste se u zavisnosti od intenziteta bolesti i imunološkog stanja organizma.
Spolja se koristi u vidu gela za lečenje rana, uboda insekata, infekcija. Pokazuje protivupalno i antibiotsko dejstvo, pa može da se koristi u širokom spektru promena na koži. Stimuliše brže zarastanje rana uticajem na stvaranje vezivnog tkiva.
U kojim slučajevima se ne sme koristiti ehinacea?
Na osnovu teorijskih pretpostavki, ehinaceu ne treba primenjivati kod:
progresivnih sistemskih autoimunih oboljenja (AIDS, tuberkuloza, multipla skleroza, kolagenoza, lupus, reumatoidni artritis), kod istovremene primene imunosupresiva i kortikosteroida, kod alergija na druge biljke iz familije glavočika (Asteraceae): kamilica, maslačak, neven . U Srbiji preparati ehinacee nisu registrovani za upotrebu kod dece mlađe od 2 godine, zbog mogućnosti izazivanja alergije.
Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri primeni ehinacee?
Nisu zabeležena neželjena dejstva.
Sa kojim lekovima istovremeno ne treba primenjivati ehinaceu?
Može doći do smanjenja protivupalnih svojstava ehinacee kod istovremene upotrebe sedativa, hipnotika, beta blokatora.
-
Cordyceps 100 cps1.750 рсд
-
Reishi broken spore – prah 30 g2.700 рсд