Uzroci

Krvni pritisak niži od 100/60mmHg izmeren više puta predstavlja snižen krvni pritisak (hipotenzija). Trajno snižen krvni pritisak ili primarna hipotenzija nema konkretno utvđen uzrok, a sekundarna hipotenzija (javlja se kao posledica neke druge bolesti). Sekundarna hipotenzija nastaje kao posledica: krvarenja, infekcija, dehidratacije, srčanog infarkta, srčanih aritmija, opekotina, upotrebe lekova za sniženje krvnog pritiska i diuretika.

bloodpressure

Simptomi

Malaksalost, bledilo, nedostatak energije, brzo zamaranje, vrtoglavice, nesvestice, slabost, loše pamćenje jesu simptomi niskog krvnog pritiska. Ovakve osobe se ujutro osećaju neispavano, a potrebni su im i stimulansi u vidu kafe za razbuđivanje.

Nizak krvni pritisak bez ispoljavanja simptoma ne predstavlja pretnju za zdravlje. Organizam se adaptira na određeni krvni pritisak, pa je nekim ljudima 90/50 normalan pritisak, a drugima, koji inače imaju povišen, kad pritisak padne na 100/60, ispoljavaju se malaksalost, vrtoglavica, nesvestica, smanjenje energije – simptomi niskog krvnog pritiska. Ustajanje iz ležećeg ili sedećeg položaja u stojeći može dovesti do vrtoglavice (ortostatska hipotenzija). Savetuje se postepeno ustajanje iz ležećeg položaja da bi se pritisak prilagodio.

Kada nema dovoljno krvi u srčanim arterijama, može doći do pojave bola u grudima, pa čak i srčanog udara. U slučaju da bubrezi nisu dovoljno snabdeveni krvlju, toksini se ne izbacuju iz organizma u dovoljnoj meri i može doći do njihove akumulacije. U najgorim slučajevima može doći do razvoja šoka (po život opasno stanje kada vitalni organi ostanu bez dovoljno krvi i ne obavljaju svoju funkciju).

[ecwid_product id=“73331745″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]

Lečenje

Potrebno je povećati unos tečnosti i soli, so vezuje vodu u organizmu i povećava zapreminu cirkulišuće krvi. Kofein, guarana i drugi stimulansi utiču na povećanje krvnog pritiska, ali ipak u povećanim dozama mogu izazvati ubrzano lupanje srca. Na tržištu nema registrovanih lekova za nizak krvni pritisak, a kao alternativa primenjuju se preparati na bazi žen-šena, guarane. Sibirski žen-šen se savetuje mladim osobama i smatra se za blažu varijantu. Žen-šen korejski ili kineski je jači i preporučuje se starijim osobama, kod vrlo iscrpljenog organizma i veoma sniženog pritiska.

[ecwid_product id=“73331837″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]

Đumbir stimuliše cirkulaciju, može da se koristi kao začin u jelima. Kod malokrvnosti i anemija javljaju se simptomi slični sniženom pritisku (nesvestica, bledilo, slabost), upotrebom čaja od koprive i unosom cvekle i kupinovog vina povećava se usvajanje gvožđa.

[ecwid_product id=“73956436″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]

 

Prevencija

Nizak krvni pritisak nije problem za zdravlje ako se ne ispoljavaju simptomi sniženog pritiska (manjak energije, vrtoglavice, bezvoljnost). Usled smanjenog protoka krvi organi nisu dovoljno snabdeveni kiseonikom i nutrijentima, pa se javljaju posledice, a u najgorem slučaju i šok. Unošenjem dovoljne količine tečnosti obezbeđuje se adekvatna zapremina cirkulišuće krvi i sprečava smanjenje pritiska. Pošto prisustvo sniženog krvnog pritiska može ukazivati na postojanje nekih drugih oboljenja, neophodno je ovo ispitati lekarskim pregledom. Osobe koje imaju nizak krvni pritisak imaju manji rizik za srčani udar i oboljenja srca i bubrega. Sportisti, rekreativci i osobe koje se redovno bave nekim vidom fizičke aktivnosti, sa idealnom telesnom težinom, nepušači imaju niži krvni pritisak.

[ecwid widgets=“productbrowser search minicart“ categories_per_row=“3″ grid=“10,3″ list=“60″ table=“60″ default_category_id=“21126750″ category_view=“grid“ search_view=“list“ minicart_layout=“MiniAttachToProductBrowser“]