Za šta se upotrebljava vitamin B2?

Vitamin B2, riboflavin, jedan je od B vitamina neophodnih za pravilno funkcionisanje metabolizma šećera, masti i ugljenih hidrata.

Svi vitamini B grupe ili kako se često nazivaju kompleks B vitamina, omogućavaju da se iz šećera oslobađa energija. Ova energija je neophodna za rad nervnih ćelija, srčanih-mišićnih ćelija i svih drugih mišićnih ćelija, kao i za normalno funkcionisanje svake pojedinačne ćelije u organizmu. B vitamini su neophodni za zdravu kožu, kosu, oči, jetru, nervni sistem, srce, mišiće, imuni sistem, jednom rečju: za ceo organizam.

Vitamin B2 je neophodan za oslobađanje energije u svakoj ćeliji organizma, za održavanje funkcije sluznica, za rast svih ćelija. Svi B vitamini su rastvorljivi u vodi, što znači da organizam ne može da ih deponuje, već se izlučuju iz organizma. Zato je potrebno da ih redovno unosimo ishranom. Osim toga, vitamin B2 deluje i kao antioksidans, tako što eliminiše slobodne radikale, te sprečava da dođe do oštećenja ćelija i tkiva. Slobodni radikali nastaju pod dejstvom zračenja, hemikalija, oksidacije, a dovode do starenja, oštećuju DNK (genetski materijal), te doprinose razvoju hroničnih oboljenja srca, krvnih sudova, nerava.

Riboflavin je potreban za prevođenje vitamina B6 i folne kiseline u aktivne oblike u organizmu. Omogućava rast i razvoj organizma, kao i stvaranje crvenih krvnih ćelija. Smatra se da se raznovrsnom, uravnoteženom ishranom unosi dovoljno vitamina B2. Riboflavin se koristi i kao boja za bojenje namirnica i nosi oznaku E101.

U kojim namirnicama se nalazi vitamin B2?

Najbolji izvori vitamina B2 su pivski kvasac (koji je bogat izvor i drugih vitamina B grupe), meso, a posebno jetra i bubrezi, riba, celo zrno žitarica, proizvodi od integralnog brašna, pšenične klice, pečurke, soja, mleko, jogurt, jaja, zeleno povrće. Vitamin B2 se razgrađuje pod dejstvom svetlosti, pa se treba čuvati zaštićen od iste.

whole-grain-breads-and-cereals_50

Koje su preporučene dnevne doze?

Preporučene doze za vitamin B2 su:

  • Odojčad od 0-12 meseci : 0.3 – 0.4mg
  • Deca:
    Deca 1 – 3 godine: 0.5mg
    Deca 4 – 8 godina: 0.6mg
    Deca 9 – 13 godina: 0.9mg
    Deca 14 – 18 godina: 1 – 1.3mg
  • Odrasli:
    Muškarci 19 godina i stariji: 1.3mg
    Žene 19 godina i starije: 1.1mg
    Trudnice: 1.4mg
    Dojilje: 1.6mg

Riboflavin se najbolje usvaja ukoliko se konzumira uz obrok. Obično se koristi u sklopu kompleksa B vitamina ili u multivitaminskim preparatima. Pojedinačno vitamin B2 se koristi u dozama od 25mg, 50mg ili 100mg.

Kada može doći do nedostatka vitamina B2?

Pravilnom, raznovrsnom ishranom obezbeđuju se potrebne količine vitamina B2. Međutim, u stanjima pojačanog psihičkog i fizičkog napora, stresa, prekomerne upotrebe alkohola, duvana ili kafe može doći do iscrpljivanja zaliha ovog vitamina. Deficit vitamina B2 se javlja relativno često u našoj populaciji usled nedovoljne upotrebe mleka i mlečnih proizvoda.

[ecwid_product id=“73488891″ display=“picture title price“ show_border=0 show_price_on_button=0 version=2]

Simptomi nedostatka vitamina B2 su: slabost, umor, usporen rast, problemi sa varenjem, rane oko uglova usana, crvenilo i bol usana, umorne oči, oticanje i bol u grlu, osetljivost na svetlost, anemija. Vitamin B2 je važan nutrijent u sprečavanju glavobolja i nekih vrsta oštećenja vida, a posebno katarakte. Nedostatak B2 vitamina kod dece može negativno uticati na rast, a kod odraslih može dovesti do smanjenja plodnosti. Usled slabljenja imunog sistema smanjeno je stvaranje antitela, pa organizam postaje podložniji infekcijama.

Kome su potrebne povećane količine vitamina B2?

Povećane količine vitamina B2 su potrebne: trudnicama, dojiljama, u stanjima povećane fizičke i psihičke aktivnosti, kod stresa, kod upotrebe nekih lekova, kod pušača.

Da li se može uneti previše vitamina B2?

Vitamin B2 je rastvorljiv u vodi, pa se sav višak ovog vitamina izlučuje putem urina, pri čemu urin može postati tamno žute boje.

Koja neželjena dejstva mogu da se jave pri upotrebi vitamina B2?

Vitamin B2 (riboflavin) je bezbedan za upotrebu, čak i u visokim dozama. Ipak, doze od preko 10mg dnevno mogu dovesti do oštećenja očiju pod dejstvom sunčeve svetlosti, pa se u tom slučaju savetuje upotreba sunčanih naočara. Visoke doze vitamina B2 mogu izazvati osećaje svraba, utrnulosti, pečenja, obojiti urin u žuto i povećati osetljivost očiju na svetlost.

Uzimanje bilo kog pojedinačnog vitamina iz B grupe tokom dugog perioda vremena dovodi do neravnoteže u količini drugih B vitamina u organizmu. Iz tog razloga, potrebno je uzimati kompleks B vitamina sa bilo kojim pojedinačnim vitaminom B grupe.

Sa kojim lekovima istovremeno ne treba uzimati vitamin B2?

Ako uzimate neke od sledećih lekova ne bi trebalo da upotrebljavate vitamin B2 bez prethodne konsultacije sa lekarom ili farmaceutom. Antiholinergički lekovi mogu smanjiti usvajanje vitamina B2 u organizam. Tetraciklini (Dovicin, Doksiciklin, Amracin) se smanjeno usvajaju pod dejstvom svih vitamina iz B grupe, pa je potrebno uzimati ih u različito vreme tokom dana. Triciklični antidepresivi (Anafranil, Maprotilin, Amitriptilin), neki antipsihotici i oralni kontraceptivi mogu smanjiti nivo vitamina B2, pa je potrebno dodatno ga unositi.

Vitamin B2 može smanjiti i efikasnost doksorubicina, koji se koristi u terapiji nekih oblika kancera. Kod upotrebe doksorubicina često je potreban dodatni unos vitamina B2. Metotreksat može smanjiti upotrebu vitamina B2 u organizmu. Tiazidni diuretici dovode do pojačanog izlučivanja vitamina B2 iz organizma.

 

[ecwid widgets=“productbrowser search minicart“ categories_per_row=“3″ grid=“10,3″ list=“60″ table=“60″ default_category_id=“21126775″ category_view=“grid“ search_view=“list“ minicart_layout=“MiniAttachToProductBrowser“]